Jak pečovat o nábytek

SPRÁVNA PÉČE A UŽÍVÁNÍ NÁBYTKU Z MASIVNÍHO DŘEVA

Každý kousek nábytku z masivního dřeva je jedinečný a unikátní. Dřevo je přírodní materiál, který neustále pracuje, a proto je vhodné o něj i adekvátně pečovat, aby nám nábytek posloužil mnoho let. Masivní nábytek není náročný na údržbu, ale je vhodné dodržovat několik rad a zásad, které mohou ovlivnit jeho bezvadný stav a životnost.

 

IDEÁLNÍ VLHKOST VZDUCHU A TEPLOTA

Masivní nábytek nasává do sebe vlhkost, čímž neustále pracuje. V případě suchého prostředí může dojít k jeho praskání. Je třeba mu zajistit ideální vlhkost a teplotu. Ideální teplota je kolem 20 ° C a vlhkost by se měla pohybovat v rozmezí 40 - 60%.

RADY: pravidelné větrání, mírný průvan v místnosti

 

UMÍSTĚNÍ NÁBYTKU

Umístění nábytku také podstatnou měrou ovlivňuje jeho životnost. Proto doporučujeme:

1. nábytek neumisťovat těsně u otopných těles

2. nevystavovat přímému slunečnímu záření

3. neukládat vlhké nebo mokré předměty na povrch nábytku z masivu

 

Kromě těchto zásad je velmi důležitá i péče a údržba nábytku z masivu. Je velmi jednoduchá a nezabere mnoho času.

 

Lakovaný nábytek

Údržba této povrchové úpravy nábytku je velmi jednoduchá. Nábytek je třeba čistit vlhkým (ne mokrým) hadříkem, který nepouští vlákna a následně vytřít do sucha. Na čištění nepoužívejte agresivní a brusné prostředky. Používejte spreje, resp. pasty, určené pro lakovaný nábytek. Prostředek, který používáte poprvé, prověřte předtím na místě, které je méně viditelné. Prostředky pro péči o nábytek je zapotřebí nanášet vždy na hadříku - ne bezprostředně na nábytek.

 

Voskovaný nábytek

Tento nábytek je pokrytý vrstvou vosku a vyžaduje mnohem větší péči než lakovaný. Vosk, který pokrývá povrch dřeva, je možné lehce poškodit teplem, proto není vhodné na něj pokládat horké předměty. Nábytek je zapotřebí utírat jen SUCHÝM hadříkem, který nepouští vlákna, případně se může suchým hadříkem vyleštit. Nepoužívejte agresivní prostředky a leštěnky, které obsahují rozpouštědla. Snažte se vyhnout vystavení nábytku vodě a vlhkosti. Pokud dojde ke kontaktu s vodou, povrch ihned vysušte. Následně stačí povrch vyleštit suchým hadříkem. Pro obnovu lesku a odolnosti povrchu doporučujeme používat voskové renovační přípravky. Tyto přípravky můžete použít i pro běžnou údržbu. Vosk se nanáší měkkým hadříkem a po uschnutí se přeleští suchým hadříkem.

 

Olejovaný nábytek

Nábytek, který je ošetřen olejem si zachovává své přírodní vlastnosti. Cílem ošetření je tyto přírodní vlastnosti zachovat v nejvyšší možné míře. Nábytek utírejte jemně navlhčeným hadříkem (měkkým, který nepouští vlákna) se slabím roztokem mýdlové vody. Nikdy nepoužívejte koncentrované nebo brusné prostředky, které působí agresivně a mohly by narušit povrch nábytku. Nábytek doporučujeme natírat přípravkem pomocí hadříku 2 - 3 měsíce.

Prostředky na údržbu našeho nábytku si můžete zakoupit TU >>>.

MALÁ RADA NA ZÁVĚR: Pokud jste našli malý škrábanec, nebojte se, máme pro Vás řadu. Stačí Vám obyčejná dužina z ořechu (vlašského, piniového nebo pára). Přetřete škrábanec a pomocí oleje z ořechu zvládnete snadno zamaskovat i malý škrabanček.

 

Pokud dodržíte výše uvedené rady a zásady Váš masivní nábytek si budete užívat bez větších problémů dlouhá léta.

© 2022 Bighome.cz - Všechna práva vyhrazena