5 Nápadů na ekologické a zdravé bydlení

V současnosti je populární trend ekologického a zdravého bydlení - ovlivňuje naše stravování, naše pracoviště a nyní dokonce i naše domovy. Pokud jste se zamýšleli nad tím, jak zvolit to správné řešení pro vaši rodinu a přírodní prostředí, už nemusíte dále hledat. Hledali a našli jsme pro vás pět jednoduchých řešení, která vám pomohou vytvořit ekologičtější domov. 

 

1. Vyberte si trvale udržitelné systémy

To je obvykle to, co lidem napadne, když si představí ekologické bydlení. Avšak pamatujte, udržitelnost nemusí hned znamenat instalaci solárních panelů a žít mimo civilizaci. Váš vliv na prostředí mohou pozitivně ovlivnit i drobnosti jako jsou nízkotlaké sprchové hlavice a energeticky úsporné spotřebiče.

Ti z vás, kteří se obávají vysokých nákladů na instalaci udržitelných systémů by měli vzít v úvahu skutečnost, že jejich využitím můžete z dlouhodobého hlediska ušetřit spoustu peněz. Nedávná studie realizovaná Severozápadní Pacifickou Národní Laboratoří dokazuje, že ekologické stavby ušetří v porovnání s tradičně postavenými budovami obvykle o 15% více na nákladech na bydlení. 

 

2. Minimalistické myšlení

Ekologické bydlení má skutečně zlaté pravidlo, a to méně je určitě víc. Dny kdy jsme naše domovy zaplnili cetka a nepotřebnými hloupostmi jsou dávno pryč. Namísto toho se dnešní trend udávající odborníci soustřeďují na minimalistickou estetiku.

Při dosažení minimalistického vzhledu se zaměřte hlavně na praktičnost. Jak se projdete po pokojích svého domu, přehodnoťte každý předmět na základě toho, jakému účelu v prostoru slouží. Nechte si pár dekorativních předmětů na to, abyste dosáhli vzhledu s osobním stylem, ale nebojte se zbavit ostatních věcí, které jen zbytečně zabírají prostor.

 

3. Nezapomeňte recyklovat 

Klíčovým komponentem ekologického bydlení je opětovné využití stávajících předmětů. Před tím než se rozhodnete vyhodit z domu nadbytečné předměty, doporučovali bychom vám zkusit a využít je nějakým novým způsobem.

Pro některé to znamená přemístit věci zavěšené na stěnách z jednoho pokoje do druhého. Pro jiné zase to, že se pustí do domácích projektů a přemění starou skříň na stůl. Ať už je vaše rozhodnutí jakékoli, nebojte se podniknout kroky a využít věci z vašeho domova zcela novým způsobem.

 

4. Využijte přírodní materiály

Až nastane čas zakoupit něco nového do vašeho interiéru, určitě si vyberte přírodní materiály pokud to bude jen trochu možné. To znamená, že vyberete designérské prvky, které se skládají z obnovitelných zdrojů jako je dřevěný nábytek, mramorové desky nebo terakotové podlahy.

Výběr přírodních materiálů je inteligentním řešením z několika důvodů. Nejenže jsou populární kvůli šetření přírody, ale jsou opravdu nadčasové. Pokud je zakoupíte od správného prodejce – jako je malý podnik nebo dokonce second-hand – často získáte lepší kvalitu za nižší cenu oproti masově vyráběné verzi.

 

5. Pusťte dovnitř přírodu

Na závěr by bylo téměř nemožné mluvit o ekologickém životním stylu, aniž bychom se pokusili začlenit kousek přírody do našeho životního prostoru. V ideálním případě bychom se v interiéru měli snažit zahrnout přírodní elementy a rovněž zvelebit i náš venkovní prostor. Zvažte vynechání ozdob na okna, abyste dovnitř pustili více slunečního světla, nebo investujte do větších posuvných skleněných dveří na propojení vnějšího a vnitřního prostoru.

Skvělým řešením je aplikování menších detailů jako jsou zelené rostliny nebo upravená terasa. Který z navrhovaných nápadů podle vás nejvíc vystihuje ekologické bydlení?

ZDROJ: Freshome